Wielki Szyszak w Karkonoszach.

  • location_on Wielki Szyszak w Karkonoszach

Wielki Szyszak w Karkonoszach

Wielki Szyszak (1509 m. n.p.m.) to drugi, biorąc pod uwagę wysokość, wierzchołek – zaraz po Śnieżce (1602 m n.p.m.) – po naszej stronie Karkonoszy. Wielki Szyszak leży w zachodniej części Karkonoszy, niedaleko Śnieżnych Kotłów, Śmielca, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Łabskiego Szczytu. Nazwa Wielki Szyszak, do określenia tego wierzchołka, pojawiła się dopiero od zakończenia II Wojny Światowej, poprzednia nazwa to Wielkie Koło, z kolei Wielkim Szyszakiem był nazywany sąsiedni szczyt Śmielec (1424 m n.p.m.). Zarówno Czeskie jak i niemieckie nazwy szczytów nie zostały zmienione – odpowiednio: Śmielec to niemiecki Große Sturmhaube, czeski Velky Šišak, a Wielki Szyszak to niemiecki Hohe Rand, czeskie Vysoké Kolo.

Szczyt jest zbudowany z karkonoskiego granitu i pokrywa go gołoborze. Wprawdzie, nie wiedzie na niego żaden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od wschodniej strony po drodze wykonanej z kamiennych tafli – drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. W 1888 r., na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich, na szczycie postawiono kamienną piramidę z wyrytą literą W oraz posąg orła – pomnik Wilhelma I – cesarza Niemiec. Na nieszczęście, dziś pomnik ten jest zrujnowany. Wierzchołkiem biegnie granica polsko-czeska.

Jak dość na Wielki Szyszak?

Aby dojść na Wielki Szyszak z Jagniątkowa najlepiej kierować się niebieskim szlakiem na Czarną Przełęcz, a stamtąd szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiego Szyszaku (na zachód). Wędrówka zajmie około 3 godzin. 

Galeria

Lokalizacja

742 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 2416 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0