Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie.

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna

W Jagniątkowie, przy ulicy Michałowickiej 32, na wzgórzu stoi okazała willa z baszta przypominająca mały zameczek. Dom ten powstał na początku XX stulecia, a mieszkał w nim, niemiecki pisarz i noblista z 1912 roku - Gerhart Hauptmann. Willa została nazwana „Wiesenstein”, a jej otoczenie stanowi park o powierzchni ponad 1,5 ha.

Gdy w 1946 roku zmarł pisarz, zastanawiano się jak wykorzystać ten budynek. Wygrała koncepcja utworzenia w willi Ośrodka Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”. Do roku 1997 przyjeżdżały tu na wakacje, ferie, zielone szkoły dzieci i młodzież. Po przemianach w naszym kraju (po 1989 roku) Premier Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Kohl wydali wspólne oświadczenie o utworzeniu w tym miejscu muzeum poświęconego Hauptmannowi. Dzięki wsparciu Rządu Niemiec i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej willę poddano niezbędnym remontom. Formalnie Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna – funkcjonuje od 1 maja 2005 roku.

W muzeum możemy zwiedzać 5 sal: gabinet Gerharta Hauptmanna, bibliotekę, salę kominkową, jadalnię oraz ciekawy hol – w całości jest on ozdobiony wykonaną przez J. M. Avenariusa polichromią o rajskiej tematyce, dlatego też hol jest nazywany „Halą Rajską”. Muzeum eksponuje głównie pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego książek, dokumenty, fotografie. W jadalni znajduje się wystawa multimedialna „Gerhart Hauptmann w wirze historii”. Poza wystawami związanymi z pisarzem, w muzeum organizuje się międzynarodowe warsztaty, sympozja i konferencje literackie, teatralne, operowe, muzealne czy historyczne, jak również inne imprezy kulturalne, koncerty, odczyty, wieczory autorskie. Działalność muzeum wzbogaca specjalistyczna biblioteka z czytelnią. Na parterze muzeum znajduje się niewielki sklepik z wydawnictwami i kawiarnia.

Godziny otwarcia: 

 • Sezon letni (od 1 maja do 30 września)
  Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 do 17.00. 
  W poniedziałki nieczynne.
 • Sezon zimowy (od 1 października do 30 kwietnia)
  Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 do 16.00.
  W poniedziałki nieczynne.

Ceny biletów:

 • normalny+park: 9,- zł/os. (przewodnicy, kierowcy, opiekunowie grup - bezpłatnie)
 • ulgowy+park :    6,- zł/os.  (dla młodzieży szkolnej, studentów, dzieci)
 • grupowy+park:  8,- zł/os. (dla grup od 10 os.)
 • rodzinny+park:  6,- zł/os. (dla dwóch osób dorosłych oraz min. dwóch osób małoletnich nieprzekraczających 16 – go roku życia)
 • wstęp tylko do parku:  2,- zł/os. (dla wszystkich)
 • fotografowanie:  1,- zł/os. (dla grupy do 20 osób - 5zł, powyżej 20 osób - 10 zł)
 • Środa - wstęp wolny (nie dotyczy grup zorganizowanych) 

Kasa biletowa zamykana jest 30 minut przed godziną zamknięcia muzeum.

Aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany. 


Galeria

Lokalizacja

940 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 1971 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0