Jagniątków - Agnetendorf

Jagniątków - historia miejscowości.

Historia Jagniątkowa

Historia Jagniątkowa sięga połowy XVII wieku. Po wojnie 30-letniej w Czechach nasiliły się prześladowania protestantów i wielu z nich uciekło na drugą stronę Karkonoszy w poszukiwaniu lepszego życia. Tak powstał między innymi i Jagniątków – osada uchodźców. Osadę nazwano Agnetendorf, (w 1945 roku Agnieszkowem – w 1946 zmieniono na Jagniątków) – od imienia żony panującego w tym rejonie Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom.

W Jagniątkowie żył i tworzył (do 1946 r.) niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Do dziś stoi tu jego dom, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna.

Rozwój turystyki

Malownicze, podgórskie położenie Jagniątkowa i bliskość Karkonoszy przyczyniło się do rozwoju turystyki. Ruch turystyczny nasilił się, kiedy wybudowano linię kolejową z Jeleniej Góry do Piechowic (1891 r.) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z rozwojem motoryzacji rozbudowywano bite drogi kołowe, w tym także do rejonów podgórskich. W latach XXX-tych ubiegłego wieku powstała droga łącząca Sobieszów, Jagniątków, Michałowice i Piechowice. Wtedy do Jagniątkowa zaczęli masowo napływać turyści, udający się na wycieczki w góry

Jagniątków - zmiany administracyjne

Jagniątków ma również ciekawą historię, jeżeli chodzi o podległość administracyjną. Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej aż do połowy lat 70-tych ubiegłego wieku był samodzielną wsią. Później został właczony do miasta Sobieszów. Gdy w 1976 roku włączono Sobieszów do Jeleniej Góry, Jagniątków włączono nie do Jeleniej Góry, a do sąsiednich Piechowic. W roku 1998 nastąpiła, jak na razie, ostatnia zmiana i Jagniątków stał się dzielnicą Jeleniej Góry. Dzięki temu do Jagniątkowa można dojechać komunikacją miejską z centrum Jeleniej Góry w cenie biletu miejskiego – linie nr 9 i 15. To najwyżej (450 – 620 m n.p.m.) i jednocześnie najbliżej Karkonoszy położona dzielnica Jeleniej Góry.

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://fotopolska.eu

Galeria

Lokalizacja

303 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 675 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0