Aktualności
  • 59 Wrzesień Jeleniogórski Organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę cyklicznej imprezy jaka odbywa się w Jeleniej Górze –  59 Wrzesień Jeleniogórski. Poniżej prezentujemy program ...
  • Concerti Pasquali 2017 Concerti Pasquali w Jagniątkowie Concerti Pasquali to coroczny festiwal promujący muzykę, młodych twórców i zabytkowe, odrestaurowane budynki Doliny Pałaców i Ogrodów ...

Zamek ChojnikZamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku a jednocześnie najczęściej odwiedzanych, przede wszystkim z powodu świetnego położenia na szczycie dużego wzniesienia Chojnik (blisko Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry), oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z zamkowej wieży. Do zamku prowadzą dwa szlaki, tak dla miłośników pieszej wędrówki, jak i cyklistów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, leżącą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik pobudowany został w XIV wieku przez księcia Bolka Drugiego jako jeden z elementów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, dzisiaj jest udostępniany do zwiedzania. Zwiedzający zamek mogą zobaczyć pręgierz, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozpościera się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dziś zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W murach zamku znajduje się schronisko PTTK – 30 miejsc noclegowych, bufet ze staropolskim jadłem. W sezonie letnim można zakupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jagniątkowa w stronę Sobieszowa początkowo niebieskim szlakiem, a później zielonym.  Po dojściu do Głazowiska mamy wybór – możemy iść dalej szlakiem zielonym lub czerwonym. Czas wędrówki to ok 1-1,5 godz. Zamek położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wobec tego, należy także wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia opłaty za wejście na obszar parku.

Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra-Sobieszów
tel. 75 755 63 94
tel. 75 755 35 35 (schronisko)
email: kontakt@chojnik.pl

Godziny otwarcia Zamku Chojnik: (dane z grudnia 2013)
styczeń-marzec: 10.00-16.00
kwiecień-maj: 10.00-17.00
czerwiec-sierpień: 10.00-18.00
wrzesień-październik: 10.00-17.00
listopad-grudzień: 10.00-16.00

Pogoda
JAGNIĄTKÓW Pogoda
Polecamy:

Willa Jagniątkówwilla jagniątków

Rezydencja Spa&Wellnes
Nad Wodospadem
jagniątków rezydencja spa nad wodospadem

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Karkonosze - portal turystyczny

Karkonosze

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi