Aktualności
  • 59 Wrzesień Jeleniogórski Organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę cyklicznej imprezy jaka odbywa się w Jeleniej Górze –  59 Wrzesień Jeleniogórski. Poniżej prezentujemy program ...
  • Concerti Pasquali 2017 Concerti Pasquali w Jagniątkowie Concerti Pasquali to coroczny festiwal promujący muzykę, młodych twórców i zabytkowe, odrestaurowane budynki Doliny Pałaców i Ogrodów ...

Piechowice - tunel skalnyPiechowice to jednocześnie gmina i miasteczko w powiecie jeleniogórskim, które po zakończeniu II Wojny Światowej znalazło się w granicach Państwa Polskiego. Miejscowość tworzą także, niegdyś osobne, wsie Michałowice, Piastów, Górzyniec i Pakoszów. Dzieje Piechowic sięgają XIII stulecia. Na tym obszarze, na rzeczce Kamiennej, istniał młyn wodny – z tej przyczyny, w herbie miasta jest młyńskie koło. Po pewnym czasie pojawiło się w tym rejonie tkactwo i szklarstwo, a również młyn papierniczy. W XIX wieku powstała, działająca po dziś dzień huta szkła – dziś Huta Szkła Kryształowego Julia.

Piechowice, choć nie tak znane jak Szklarska Poręba albo Karpacz, są malowniczo położone – u podnóży gór, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi, nad niewielką rzeczką Kamienną. To doskonałe miejsce do turystyki tak pieszej jak i rowerowej. Istnieje tu sporo tras rowerowych, a latem z Jeleniej Góry jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej przystosowane do przewozu rowerów. Gmina Piechowice to znane, w większym stopniu aniżeli miejscowość – Śnieżne Kotły, Wodospad Szklarki albo szczyt Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.). Znajduje się tutaj również (Michałowice) Złoty Widok – próg skalny stanowiący punkt widokowy.

W Piechowicach, przy głównej ulicy (Żymierskiego 12), warto zobaczyć 700-letniego Cisa, w Górzyńcu „Rezerwat Krokusów” (rozkwitają na początku maja), z kolei na ul. Sudeckiej znajduje się tunel wykuty w skale. Piechowice to również zabytkowy kościół neoromański i, wzmiankowana już uprzednio, Huta Julia.

Piechowice są przyzwoicie skomunikowane – biegnie przez nie DK nr 3 Świnoujście – Jakuszyce, linia kolejowa, a również komunikacja autobusowa i miejska z Jeleniej Góry (linie 9, 13, 15). Piechowice to znakomite miejsce na spędzenie urlopu, wczasów, wakacji lub tylko długiego weekendu, i latem i zimą.

Na podstawie strony: www.piechowice.com.pl

Pogoda
JAGNIĄTKÓW Pogoda
Polecamy:

Willa Jagniątkówwilla jagniątków

Rezydencja Spa&Wellnes
Nad Wodospadem
jagniątków rezydencja spa nad wodospadem

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Karkonosze - portal turystyczny

Karkonosze

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi