Aktualności
  • 59 Wrzesień Jeleniogórski Organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę cyklicznej imprezy jaka odbywa się w Jeleniej Górze –  59 Wrzesień Jeleniogórski. Poniżej prezentujemy program ...
  • Concerti Pasquali 2017 Concerti Pasquali w Jagniątkowie Concerti Pasquali to coroczny festiwal promujący muzykę, młodych twórców i zabytkowe, odrestaurowane budynki Doliny Pałaców i Ogrodów ...

Okolica

Jakuszyce - Bieg PiastówJakuszyce, choć oddalone o parę kilometrów od Szklarskiej Poręby, stanowią jej część – najwyżej położoną dzielnicę (886 m n.p.m.) – panuje tutaj klimat porównywalny z panującym w Alpach na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Przez miejscowość płynie mała rzeka Kamienna, która jest dopływem Bobru. W Jakuszycach znajduje się także przystanek Kolei Izerskiej – to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Kiedyś było tu przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov, dzisiaj do Harrachova można dojechać pociągiem, jaki kursuje na trasie Jelenia Góra – Harrachov, albo samochodem (poprzez Jakuszyce przechodzi droga krajowa nr 3), mając w kieszeni jedynie dowód osobisty.

Jednakże to z czego Jakuszyce są znane w Polsce i świecie, to Polana Jakuszycka i położony tu Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce. Panują tu idealne warunki do zajmowania się tym sportem. Śniegu jest dużo i leży długo. Na Polanie Jakuszyckiej organizowane są zawody międzynarodowe: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, najbardziej znana impreza biegowa w Polsce – Bieg Piastów ale także Puchar Polski i inne zawody niższej wagi. Jakuszyce są również miejscem zmagań psich zaprzęgów.

Poza narciarstwem biegowym w Jakuszycach energicznie rozwija się turystyka piesza i rowerowa. Jakuszyce leżą przy Przełęczy Szklarskiej – na zachód leżą Góry Izerskie, na wschód z kolei Karkonosze. Wędrowcy mają tym samym do wyboru dwa duże pasma górskie z wielką ilością szlaków turystycznych. W lecie, w Jakuszycach, ma miejsce Letni Bieg Piastów – półmaraton górski oraz Jakuszycka Dziesiątka – bieg na 10 kilometrów.

Jeśli szukasz noclegu w Jakuszycach sprawdź ofertę prezentowaną na stronie: http://www.jakuszyce.net.pl/noclegi

Świeradów ZdrójŚwieradów Zdrój to górskie miasto turystyczne leżące w obniżeniu między Wysokim Grzbietem a Kamienickim Grzbietem w Górach Izerskich. Świeradów Zdrój położony jest niedaleko granicy z Czechami i Niemcami, niedaleko miast: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Lubań, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Ze Świeradowa Zdroju niedaleko również do Görlitz w Niemczech lub Liberca w Czechach.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój jest znane z wód z radonem, które wpływają na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe, wzmacniają tkankę nerwową i gruczoły wewnątrzwydzielnicze. Leczy się w tym miejscu choroby reumatyczne, układu nerwowego i krążenia. Pierwszy budynek zdrojowy – Dom Źródlany z XVIII wieku spłonął i na jego miejscu, u schyłku XIX-tego wieku wybudowano budynek Domu Zdrojowego – jaki jesteśmy w stanie podziwiać do dzisiaj. Najciekawsza jest unikatowa Hala Spacerowa – to przeszkolona, zadaszona hala o długości 80 metrów, o modrzewiowej konstrukcji, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną, na której mają miejsce liczne koncerty. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy żelazisto-radonowe). W pobliżu Domu Zdrojowego jest, założony w tym samym okresie Park Zdrojowy.

Oprócz leczniczego charakteru Świeradów Zdrój to idealne miejsce do wycieczek w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierzchołek to Izerski Stóg (1107 metrów n.p.m.) – znajduje się na nim schronisko. Można na niego trafić jednym ze szlaków, ewentualnie wjechać nową Gondolową Koleją, której dolny przystanek zlokalizowany jest w mieście. Kolej działa cały rok, przewożąc narciarzy zimą, a latem – turystów rowerowych i pieszych. Nieopodal Izerskiego Stogu znajduje się szczyt Smrek (1124 metrów n.p.m). Z tej lokalizacji warto udać się dalej w kierunku wschodnim, na Halę Izerską do kolejnego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów w sezonie zimowym zaprasza na narty. Korzystając z kolei gondolowej bez trudności można dostać się na Izerski Stóg, a w tym miejscu na narciarzy czeka nartostrada o długości 2,5 km, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana i oświetlona po zmroku. W sąsiedztwie nie brakuje również krótszych stoków i tras oraz łatwiejszych . Działa tutaj również mnóstwo tras dla „biegaczy” na nartach.

W ostatnim czasie Świeradów Zdrój oraz Góry Izerskie są stolicą kolarstwa górskiego. Przygotowanych jest tu sporo szlaków rowerowych, mają miejsce downhill, maratony rowerowe, MTB lub zawody BMX.

Jeśli ktoś ma chęć zwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie powinien wybrać Świeradów. W mieście działa dużo restauracji kawiarni, barów, a noclegi w Świeradowie Zdroju to rozmaita propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów wczasowych. Nie zabraknie też ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Więcej dowiesz się odwiedzając internetowy port poświęcony Świeradowowi: www.swieradow.pl

KarpaczPowstanie Karpacza łączy się nierozerwalnie z pobliskimi Kowarami. Kowary potrzebowały ogromne ilości węgla drzewnego do wytopu rudy żelaza , ten węgiel był sporządzany przez smolarzy (zwanych kurzakami) w rejonie współczesnego Karpacza. Tak wyglądały zalążki miasta Karpacz. W XVII wieku, w Karpaczu poczęli osiadać uciekinierzy z Czech. Spora część z nich to Laboranci – parający się wytwarzaniem medykamentów z ziół. Wskutek nim Karpacz począł się rozwijać. Z biegiem lat intensyfikuje się pielgrzymowanie do Kaplicy Św. Wawrzyńca na Śnieżce, powstają nowe zawody – przewodnik górski a także tragarz lektyk – dla dobrze sytuowanych pątników.

Zlokalizowany u stóp malowniczych Karkonoszy z panującą nad otoczeniem Śnieżką – najwyższym wierzchołkiem – Karpacz rychło stał się górski kurortem. Przełom XIX i XX w. to rozwój kolei, a z nim postęp rozbudowy miejscowości. Karpacz staje się także ośrodkiem zimowych sportów – saneczkarstwa, narciarstwa – z początkiem XX wieku odbywały się tu pierwsze zawody. W tamtym czasie postawiono tor saneczkowy oraz narciarską skocznię Orlinek.

Prócz wypoczynku w górach i korzystania z wyciągów oraz narciarskich stoków, Karpacz gwarantuje mnóstwo innych ciekawostek. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest bez wątpienia Świątynia Wang. To całkowicie drewniana konstrukcja bez użycia metalowych gwoździ. Pobudowano ją w Norwegii w miasteczku Vang pomiędzy XII i XIII stuleciem. W połowie XIX-tego stulecia rozebrano go i przewieziono do Szczecina. Docelowo miał stanąć w muzeum w Berlinie, jednakże finalnie postawiono go w Karpaczu. Tutaj dostawiono wykonaną z kamienia dzwonnicę, która dodatkowo chroni ona kościół przed schodzącymi ze Śnieżki silnymi wiatrami. Dzieci za to, uraduje niezwykłe muzeum – w budynku byłego dworca kolejowego zlokalizowano Muzeum Zabawek. Główna kolekcja to ofiarowane przez Henryka Tomaszewskiego lalki oraz zabawki z wielu krajów świata. Zebrane są one w tematyczne gabloty malowane i zaprojektowane przez Kazimierza Wiśniaka. Na I piętrze jest przestrzeń na ekspozycje czasowe.

Co prawda obecnie, nie można przybyć do Karpacza pociągiem, mimo to miejscowość posiada odpowiednie połączenie autobusowe i spokojnie dojdziemy do niego własnym autem. W Karpaczu czeka różnorodna baza gastronomiczna oraz potrafiąca zaakceptować wiele tys. wczasowiczów baza noclegowa. Zaś noclegi w Karpaczu dobrane są do oczekiwań i możliwości ekonomicznych wszelkiego wczasowicza. Od ekskluzywnych hoteli i apartamentów, poprzez ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty aż po relatywnie tanie kwatery i pokoje w Karpaczu.

PodgórzynPodgórzyn to wieś, a jednocześnie siedziba gminy, położona na wysokości 350 – 500 m n.p.m., nad rzeką Podgórna. Najwcześniejsze informacje o miejscowości pochodzą z początku XIV w., ale nazwa Podgórzyn pojawiła się dopiero w 1946 r.

Osada była własnością cieplickiej rodziny Schaffgotsch. Schaffgotschowie rozbudowali stawy hodowlane, jeden z większych kompleksów stawów w całych Karkonoszach. W XVII-tym stuleciu rozpoczęła produkcję ludwisarnia, wytwarzająca nie tylko dzwony, ale także armatnie lufy. W tutejszym, XVIII-to wiecznym kościele Św. Trójcy znajduje się także dzwon zrobiony w tutejszej ludwisarni. Działały tutaj także papiernia, tartak a także szlifiernia kamieni szlachetnych i kryształów.

Atrakcję stanowi także dawny tramwaj – pamiątka po linii tramwajowej powstałej w 1911 r. Dzięki temu kuracjusze z Cieplic i turyści, przybywali do Podgórzyna, skąd mieli bliżej do karkonoskich szczytów. Dzisiaj ten tramwaj to jedyna pozostałość po linii tramwajowej.

Z Podgórzyna najbliżej jest do schroniska Odrodzenie i Przełęczy Karkonoskiej – jednak aby tam dotrzeć należy przeznaczyć ok 4 godzin. Dalej można wędrować na czeską stronę do Szpindlerowego Młyna (Špindlerův Mlýn). Gdy chcesz wędrować po karkonoskich grzbietach to najlepiej będzie wybrać się na kilka dni z noclegami w schroniskach górskich. Na parogodzinne wycieczki proponujemy podjechać do Karpacza lub Borowic. Z Podgórzyna na kilkugodzinne wycieczki warto wybrać się do Zamku Chojnik, wodospadu Podgórnej w Przesiece bądź do pobliskich Cieplic.

Łabski Szczyt w okolicach JagniątkowaTrzeci ze względu na wysokość szczyt w polskiej części Karkonoszy to Łabski Szczyt – wysokość to 1471 m n.p.m. Wierzchołek ten znajduje się w zachodnim fragmencie Śląskiego Grzbietu pomiędzy Szrenicą i Wielkim Szyszakiem. Sam szczyt znajduje się po naszej stronie granicy, a po czeskiej, na Łabskiej Polanie, bije źródło Łaby.

Na hali pod wierzchołkiem, na wysokości 1168m n.p.m. znajduje się Schronisko Pod Łabskim Szczytem – to jedno ze starszych – powstało w XVII wieku, znajduje się tu skrzyżowanie szlaków turystycznych. Schronisko odbiega od standardów hotelowych – nie ma tu luksusów, docenią je prawdziwi wędrowcy. Należy liczyć się z tym, że w schronisku nie zawsze jest dostępna energia elektryczna – schronisko zasila agregat prądotwórczy – wobec tego warto wziąć ze sobą latarki.

Żeby dotrzeć na szczyt z Jagniątkowa należy wędrować niebieskim szlakiem turystycznym na Czarną Przełęcz, a dalej już szlakiem czerwonym na zachód, na Łabski Szczyt. Na wędrówke trzeba sobie zarezerwować około 3 godzin.

Więcej o karkonoskich szczytach przeczytasz na stronie: www.karkonosze.pl

Sosnówka - w tle zalewSosnówka to malowniczo położona wioska w podgórskiej gminie Podgórzyn pomiędzy Jelenią Górą a Karpaczem. Sosnówka jest wioską mocno rozczłonkowaną, tradycyjnie podzieloną na Sosnówkę Sosnówkę Górną (w kierunku na Borowice) i Dolną (w pobliżu drogi nr 366). Wysokość położenia wsi to 400-700 m n.p.m. Osada została założona w sąsiedztwie jednej ze starszych dróg do Czech blisko Dobrego Źródła pod Grabowcem (784 m n.p.m.). W XVIII-tym w. była wioską tkaczy – wytwarzano w tej okolicy adamaszek, woal. Współcześnie to karkonoska miejscowość turystyczna, której atutem jest bliskość Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby i Karpacza.

Najbardziej znanym zabytkowym budynkiem w miejscowości jest kaplica Św. Anny na Grabowcu. Budynek wzniesiono na zarysie elipsy (10 na 14 m). Obecna murowana kaplica stoi w miejscu poprzednich obiektów i pochodzi z początku XVIII-tego stulecia. Wewnątrz znajdują się dwa ołtarze boczne, ołtarz główny z obrazem Św. Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, figura Świętego Wawrzyńca i ambona. W kaplicy bije źródło, tuż nad nim znajduje się ołtarz. Woda radonowa wypływa poza kapliczkę przewodem tak aby można ją było czerpać. Ciekawe jest to, iż znajdujące się w kaplicy obrazy są namalowane nie na płótnie czy desce, lecz na miedzianej blasze w związku z wydobywającym się ze źródła radonem, od którego farba na płótnie czy drewnie płowiała.

Inną ciekawostką Sosnówki jest sztuczny zalew – Zbiornik Sosnówka zrealizowany w 2001 roku. To rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry i zbiornik przeciwpowodziowy jednocześnie. Wpływają do niego wody okolicznych strumyków: Czerwonki, Sośniaka i Podgórnej. W zamyśle miał on pełnić funkcje rekreacyjne.

Przez miejscowość biegną dwa szlaki turystyczne. Czarny wiedzie do Kaskady Myi a stamtąd do Przesieki, Jagniątkowa, Michałowic czy na Przełęcz Karkonoską. Żółty wiedzie do Kaplicy Św. Anny, a stamtąd do Karpacza oraz schronisk górskich (Dom Śląski, Strzecha Akademicka, Samotnia).

Karkonosze - ŚnieżkaKarkonosze, jak podają wszelkie poradniki turystyczne i encyklopedie to najwyższa partia jednego z dwóch głównych pasm górskich w naszym kraju – Sudetów. Karkonosze to takie Tatry Sudetów. W Karkonoszach, chociaż są to niższe góry, panuje klimat podobny do tego w Alpach – z dużą ilością opadów, niskimi temperaturami, co skutkuje długim okresem, w jakim zastaniemy tutaj śnieg.

Głównym budulcem Karkonoszy jest granit, a wskutek panujących tutaj warunków klimatycznych, procesy erozyjne doprowadziły do powstania tak charakterystycznych form skalnych – jest ich mniej więcej 150 grup. Najbardziej znane z nich to Pielgrzymy, Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda czy Końskie Łby.

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest, położona na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka – 1602 m n.p.m. Wierzchołek ten góruje nad okolicą (przewyższenie to ok 200m), dlatego widok ze Śnieżki jest niczym nie przysłonięty, no może poza chmurami. U stóp Śnieżki położone jest miasto Karpacz – znany ośrodek narciarski i turystyczny. Drugim słynnym wierzchołkiem jest Szrenica – 1362 m n.p.m. Nie jest to najwyższy wierzchołek ale lokalizacja w pobliżu miasta Szklarska Poręba powoduje, że zna go wielu wielbicieli Karkonoszy. Rokrocznie, tłumy narciarzy korzysta ze stoków Szrenicy. Kolejne wierzchołki, po naszej stronie Karkonoszy, to Łabski Szczyt – 1472 m n.p.m. i Wielki Szyszak – 1509 m n.p.m.

Prawdopodobnie większość Polaków słyszało także o dwóch wodospadach w Karkonoszach: Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Obydwa znajdują się w niedalekiej odległości od Szklarskiej Poręby. Wodospad Szklarki znajduje się nawet obok trasy dojazdowej z Jeleniej Góry.

Karkonosze ubóstwiają nie wyłącznie narciarze – to raj dla turystów. Dla nich, w Karkonoszach, wytyczono setki km turystycznych szlaków o różnorodnym stopniu trudności. Z racji dużej ilości schronisk turystycznych można przejść całe Karkonosze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Oczywiście, wolno także robić sobie krótsze wypady w góry. Każda z podgórskich miejscowości – np Michałowice, Sobieszów, Przesieka, Borowice, Jagniątków oraz naturalnie Szklarska Poręba i Karpacz posiada połączenie z turystycznymi szlakami. Noclegi w Karpaczu lub Szklarskiej Porębie pozwalają nie tylko na turystykę po uroczych, o każdej porze roku, Karkonoszach, lecz zapewniają infrastrukturę narciarską i multum atrakcji turystycznych. Na stronie: http://www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne znajdziesz bogata ofertę prezentującą pokoje w Karkonoszach.

Opracowano na podstawie www.karkonosze.pl

BorowiceBorowice, jak dużo wsi w okolicy, założył uciekinier z Czech – XVII wiek to czas kontrreformacji i protestanci byli prześladowani. Założycielem Borowic był protestant, szwajcarski cieśla – Meertin Marksteiner w 1644 r.

Borowice położone są w Dolinie Pięciu Potoków (Jeleniego Potoku, Granicznika, Modrzyka, Borówki i Jodłówki) pod Karkonoszami, na wysokościach 600-700 m n.p.m. To cicha, spokojna wieś wypoczynkowa nieopodal Karpacza, Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy. Pierwsi letnicy zaczęli przybywać do Borowic w XIX stuleciu, a ruch turystyczny nasilił się z początkami XX-tego wieku, gdy do miejscowości doprowadzono drogę z Przesieki i z Sosnówki. Poprzez Borowice przechodzi kilka szlaków turystycznych: żółty i zielony do Przesieki, Jagniątkowa lub na Zamek Chojnik, a w drugą stronę w Karkonosze, a także niebieski do sąsiedniego Miłkowa. Nad Borowicami góruje kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej.

W Borowicach czynny jest orczykowy wyciąg długi na 650 metrów obok ośrodka Hottur. Działa tu jedna trasa zjazdowa o długości około 700 m i różnicy poziomów mniej więcej 130 m. W miejscowości funkcjonują również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Jeżeli dla kogoś to za mało, z Borowic jest niedaleko do wyciągów narciarskich w Karpaczu.

Latem, pomijając wycieczki w Karkonosze, w Borowicach można również wziąć udział w imprezie kulturalnej – Gitarą i Piórem – to festiwal poezji śpiewanej, jaki odbywa się cyklicznie. Zalążki festiwalu to lato 1989 roku, kiedy leśnik Waldek Szczerba wespół z grupą znajomych postanowili wspólnie pośpiewać i pomuzykować. Do tej grupy poczęli dołączać przechodzący turyści, mieszkańcy Borowic i okolicy. Uczestnicy owego spontanicznego spotkania postanowili, że spotkają się w następnym roku w tym samym miejscu, zapraszając dodatkowych znajomych, którzy potrafią i przede wszystkim chcą zaśpiewać bądź zagrać. I w kolejnym 1990 roku, na łące zgromadziło się powyżej 100 osób. W kolejnym roku (1991) imprezą zainteresowali się redaktorzy Polskiego Radia Wrocław i przeprowadzili pełną relację radiową. Imprezą zaciekawiło się Regionalne Centrum Kultury w Jeleniej Górze i kolejna, czwarta już edycja koncertu – Gitarą i Piórem – była dużym, szeroko rozreklamowanym festiwalem z występami gwiazd – tak jest po dziś dzień.

PrzesiekaPrzesieka to podgórska miejscowość wczasowa niedaleko Karpacza i Jeleniej Góry. Wioska położona jest w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Wioska zasłynęła tym, iż tuż po wojnie odnaleziono tutaj zaginione w zawierusze wojennej obrazy Matejki. Przez krótki okres wieś nazywała się Matejkowice, na cześć tego wydarzenia, od 1946 roku ustanowiono nazwę Przesieka.

Pod koniec XIX wieku Przesieka była popularniejsza nawet od Karpacza. Przed wojną Przesieka była znanym ośrodkiem sportów zimowych. Popularne były wtedy saneczkarstwo, wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo i skoki narciarskie – w Przesiece było wtedy kilka skoczni narciarskich – do dziś nie zachowała się żadna z nich. Największy ruch turystyczny to lata 60 i 70-te za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów.

Największą atrakcja turystyczną Przesieki jest wodospad Podgórnej położony na wysokości 547 m n.p.m. Na wodospad składają się trzy kaskady o łącznej wysokości 10 metrów, co czyni z wodospadu Podgórnej trzeci co do wielkości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jest to najrzadziej odwiedzany przez turystów karkonoski wodospad, choć niewątpliwie jest bardzo malowniczy. Poniżej znajduje się mostek – dogodne miejsce do oglądania wodospadu. Z Jagniątkowa najłatwiej dojść do wodospadu żółtym szlakiem. Podróż zajmie około półtorej godziny.

Inną atrakcją jest Waloński Kamień. Na tym bloku skalnym możemy zobaczyć pozostawione przez legendarnych Walończyków (poszukiwaczy złota i szlachetnych kamieni), znaki krzyża i ludzkiej dłoni. Tuż obok znajduje się kolejna ciekawostka – Chybotek – to duży bok skalny, który jest tak doskonale zrównoważony, że daje się wprowadzić w lekki wahadłowy ruch, choć głaz jest ciężki.

Obecnie Przesieka to raczej spokojna miejscowość turystyczna. Jej zaletą jest dogodna komunikacja – z Jeleniej Góry można dojechać autobusami komunikacji miejskiej (linie nr 4 i 18 – z Cieplic).

Więcej o Przesiece i jej atrakcjach przeczytasz pod adresem: www.karkonosze.pl/przesieka

SobieszówSobieszów to miejscowość, która od roku 1976 jest częścią miasta Jelenia Góra. Od XIV wieku aż do 1945 r. osada była własnością rodu Schaffgotschów, po zakończeniu wojny Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a w latach 1962-1976 samodzielnym miastem. Sobieszów położony jest nad Wrzosówką, na południe od miejscowości przebiega grzbiet górski odchodzący od Grzybowca ku północnemu wschodowi. W tym grzbiecie znajdują się wierzchołki: Trzmielak (637 m n.p.m.), Sobiesz (633 m n.p.m.) oraz Ostrosz (462 m n.p.m.). Cały grzbiet zbudowany jest z karkonoskiego granitu i porośnięty lasem.

Z architektonicznych zabytków w Sobieszowie należy wyróżnić kościoły: pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku oraz dawny zbór protestancki, po wojnie przemianowany na kościół rzym.-kat. pw. Najśw.(Najświętszego) Serca Pana Jezusa z połowy XVIII stulecia (z lat 1744-1745). W miejscowości znajduje się także zespół pałacowy rodziny Schaffgotschów z lat 1705-1712 z byłymi zabudowaniami gospodarczymi. Najbardziej znaną atrakcją jest tymczasem Zamek Chojnik znajdujący się na wzgórzu Chojnik (627 m n.p.m.). Zamek Chojnik wybudowany został w XIV wieku przez księcia Bolka II. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 Zamek Chojnik to główna siedziba Schaffgotschów. Po pożodze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany turystom do zwiedzania.

W Sobieszowie, pod Zamkiem Chojnik, ma swoją siedzibę dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, a okolica Zamku Chojnik jest eksklawą parku – wejście jest płatne tak jak do parku. Prowadzi stąd szlak turystyczny na Chojnik oraz na karkonoskie szczyty.

Z Sobieszowem i górą Sobiesz wiążą się legendy związane z końcówką II Wojny Światowej i rzekomym schowaniem w niej „złotego pociągu” ze złotem ewakuowanym z Wrocławia czy Bursztynowej Komnaty. Próbowano kilka razy odnaleźć te skarby, ale jak dotąd nic nie odnaleziono.

Do Sobieszowa można dostać się autobusami MZK (linie nr 7, 9, 15) oraz PKS-em czy prywatnymi busami. W miejscowości funkcjonuje także stacja PKP.

Pogoda
JAGNIĄTKÓW Pogoda
Polecamy:

Willa Jagniątkówwilla jagniątków

Rezydencja Spa&Wellnes
Nad Wodospadem
jagniątków rezydencja spa nad wodospadem

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Karkonosze - portal turystyczny

Karkonosze

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi