Aktualności
 • 59 Wrzesień Jeleniogórski Organizatorzy zapraszają na kolejną odsłonę cyklicznej imprezy jaka odbywa się w Jeleniej Górze –  59 Wrzesień Jeleniogórski. Poniżej prezentujemy program ...
 • Concerti Pasquali 2017 Concerti Pasquali w Jagniątkowie Concerti Pasquali to coroczny festiwal promujący muzykę, młodych twórców i zabytkowe, odrestaurowane budynki Doliny Pałaców i Ogrodów ...

Atrakcje

Śmielec ponad Czarnym Kotłem JagniątkowskimŚmielec – to jeden ze wierzchołków na głównej grani Karkonoszy o wysokości 1424 m n.p.m. Określenie Śmielec pojawiło się po wojnie, w czasie interpretowania niemieckich map. Przedtem to właśnie ten szczyt był Wielkim Szyszakiem i w ten sposób jest określany przez Czechów i Niemców po dziś dzień(czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube). Z kolei, obecny polski szczyt Wielki Szyszak to niemieckie i czeskie Wielkie Koło.

Granitowy, pokryty, zarastającą kosówką, gołoborzem szczyt Śmielec leży nad dzielnicą Jeleniej Góry – Jagniątkowem, pomiędzy Czeskimi Kamieniami i Wielkim Szyszakiem.

Do Śmielca można Trafić na dwa sposoby:

 • szlakiem niebieskim z Jagniątkowa
 • czerwonym, głównym szlakiem sudeckim z kierunku Szklarskiej Poręby lub Karpacza

Poniżej Śmielca położony jest jeden z karkonoskich kotłów polodowcowych – Czarny Kocioł Jagniątkowski.

Wielki Szyszak w KarkonoszachWielki Szyszak (1509 m. n.p.m.) to drugi, biorąc pod uwagę wysokość, wierzchołek – zaraz po Śnieżce (1602 m n.p.m.) – po naszej stronie Karkonoszy. Wielki Szyszak leży w zachodniej części Karkonoszy, niedaleko Śnieżnych Kotłów, Śmielca, Czarnego Kotła Jagniątkowskiego i Łabskiego Szczytu. Nazwa Wielki Szyszak, do określenia tego wierzchołka, pojawiła się dopiero od zakończenia II Wojny Światowej, poprzednia nazwa to Wielkie Koło, z kolei Wielkim Szyszakiem był nazywany sąsiedni szczyt Śmielec (1424 m n.p.m.). Zarówno Czeskie jak i niemieckie nazwy szczytów nie zostały zmienione – odpowiednio: Śmielec to niemiecki Große Sturmhaube, czeski Velky Šišak, a Wielki Szyszak to niemiecki Hohe Rand, czeskie Vysoké Kolo.

Szczyt jest zbudowany z karkonoskiego granitu i pokrywa go gołoborze. Wprawdzie, nie wiedzie na niego żaden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od wschodniej strony po drodze wykonanej z kamiennych tafli – drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. W 1888 r., na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich, na szczycie postawiono kamienną piramidę z wyrytą literą W oraz posąg orła – pomnik Wilhelma I – cesarza Niemiec. Na nieszczęście, dziś pomnik ten jest zrujnowany. Wierzchołkiem biegnie granica polsko-czeska.

Aby dojść na Wielki Szyszak z Jagniątkowa najlepiej kierować się niebieskim szlakiem na Czarną Przełęcz, a stamtąd szlakiem czerwonym w kierunku Wielkiego Szyszaku (na zachód). Wędrówka zajmie około 3 godzin. Więcej o szlakach turystycznych w Jagniątkowie – tutaj.

Czarny Kocioł JagniątkowskiCzarny Kocioł Jagniątkowski to polodowcowy kocioł w okolicach Jagniątkowa. Położony on jest pod Śmielcem (1424 m n.p.m.), w pobliżu znajdują się także szczyt i skałki o tej samej nazwie – Czeskie Kamienie (1416 m n.p.m). Górna krawędź kotła sięga wysokości 1325 m n.p.m., a dno kotła leży na wysokości 1130-1150 m n.p.m. Kocioł cechują strome, granitowe ściany, Czarny Kocioł Jagniątkowski daje również początek Wrzosówce – rzeczce przepływającej przez Jagniątków. Na dnie kotła znajduje się „Jaworowa Łąka” – nazwa pochodzi od rosnącego w tym miejscu starego okazu klona jawora. Latem, na Jaworowej Łące można podziwiać kwitnącą arnikę górską.

Najłatwiej dojść w rejon Czarnego Kotła Jagniątkowskiego niebieskim szlakiem Z Jagniątkowa w Karkonosze – do Koralowej Ścieżki, a potem czarnym szlakiem do Rozdroża pod Jaworem – podróż zajmuje niecałe 2 godziny. Kocioł można podziwiać także z Rozdroża Pod Śmielcem.

Więcej o szlakach turystycznych z Jagniątkowa tutaj

Jagniątków GrzybowiecGrzybowiec to najwyższy szczyt (714 m n.p.m.) północno-zachodniego fragmentu Pogórza Karkonoskiego leżącego między dzielnicami Jeleniej Góry: Jagniątkowem i Sobieszowem a Piechowicami. Na szczycie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Grzybowiec. Kompleks ten powstał ponad 130 lat temu jako Bismarckhohe – letnia rezydencja ówczesnego kanclerza Niemiec – Otto Bismarcka. W czasie II Wojny Światowej przebywało tu dowództwo Luftwaffe. Ośrodek położony jest na szczycie, na leśnej polanie. Dookoła lasy i widok na najwyższe szczyty Karkonoszy – Szrenicę, Wielki Szyszak i Śnieżkę. Widać stąd także Jagniątków, Zamek Chojnik i Kotlinę Jeleniogórską.

Najwięcej emocji budzą oczywiście opowieści o ukryciu w tej okolicy ogromnych skarbów III Rzeszy. Mówi się że może tu być ukryty „Złoty Pociąg” ze Skarbem Wrocławia – depozyt Centralnego Banku Rzeszy a być może i „Bursztynowa Komnata”. Wiele razy próbowano odnaleźć te skarby, podobno za rządów Józefa Oleksego powołano nawet specjalny zespól w składzie: Kołodko, Żelichowski, gen. Czempiński (UOP) celem poszukiwania skarbu, dużą rolę w tych poszukiwaniach odegrał Podsibirski. Jak dotąd niczego nie znaleziono – ale co jakiś czas wraca legenda „Złotego Pociągu”.

Zamek ChojnikZamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku a jednocześnie najczęściej odwiedzanych, przede wszystkim z powodu świetnego położenia na szczycie dużego wzniesienia Chojnik (blisko Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry), oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z zamkowej wieży. Do zamku prowadzą dwa szlaki, tak dla miłośników pieszej wędrówki, jak i cyklistów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki spenetrować, leżącą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik pobudowany został w XIV wieku przez księcia Bolka Drugiego jako jeden z elementów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, dzisiaj jest udostępniany do zwiedzania. Zwiedzający zamek mogą zobaczyć pręgierz, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozpościera się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Dziś zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W murach zamku znajduje się schronisko PTTK – 30 miejsc noclegowych, bufet ze staropolskim jadłem. W sezonie letnim można zakupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jagniątkowa w stronę Sobieszowa początkowo niebieskim szlakiem, a później zielonym.  Po dojściu do Głazowiska mamy wybór – możemy iść dalej szlakiem zielonym lub czerwonym. Czas wędrówki to ok 1-1,5 godz. Zamek położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, wobec tego, należy także wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia opłaty za wejście na obszar parku.

Zamek Chojnik
58-570 Jelenia Góra-Sobieszów
tel. 75 755 63 94
tel. 75 755 35 35 (schronisko)
email: kontakt@chojnik.pl

Godziny otwarcia Zamku Chojnik: (dane z grudnia 2013)
styczeń-marzec: 10.00-16.00
kwiecień-maj: 10.00-17.00
czerwiec-sierpień: 10.00-18.00
wrzesień-październik: 10.00-17.00
listopad-grudzień: 10.00-16.00

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna

Jagniątków Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna

W Jagniątkowie, przy ulicy Michałowickiej 32, na wzgórzu stoi okazała willa z baszta przypominająca mały zameczek. Dom ten powstał na początku XX stulecia, a mieszkał w nim, niemiecki pisarz i noblista z 1912 roku – Gerhart Hauptmann. Willa została nazwana „Wiesenstein”, a jej otoczenie stanowi park o powierzchni ponad 1,5 ha.

Gdy w 1946 roku zmarł pisarz, zastanawiano się jak wykorzystać ten budynek. Wygrała koncepcja utworzenia w willi Ośrodka Wczasów Dziecięcych „Warszawianka”. Do roku 1997 przyjeżdżały tu na wakacje, ferie, zielone szkoły dzieci i młodzież. Po przemianach w naszym kraju (po 1989 roku) Premier Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Kohl wydali wspólne oświadczenie o utworzeniu w tym miejscu muzeum poświęconego Hauptmannowi. Dzięki wsparciu Rządu Niemiec i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej willę poddano niezbędnym remontom. Formalnie Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna – funkcjonuje od 1 maja 2005 roku.

W muzeum możemy zwiedzać 5 sal: gabinet Gerharta Hauptmanna, bibliotekę, salę kominkową, jadalnię oraz ciekawy hol – w całości jest on ozdobiony wykonaną przez J. M. Avenariusa polichromią o rajskiej tematyce, dlatego też hol jest nazywany „Halą Rajską”. Muzeum eksponuje głównie pamiątki po pisarzu, pierwsze wydania jego książek, dokumenty, fotografie. W jadalni znajduje się wystawa multimedialna „Gerhart Hauptmann w wirze historii”. Poza wystawami związanymi z pisarzem, w muzeum organizuje się międzynarodowe warsztaty, sympozja i konferencje literackie, teatralne, operowe, muzealne czy historyczne, jak również inne imprezy kulturalne, koncerty, odczyty, wieczory autorskie. Działalność muzeum wzbogaca specjalistyczna biblioteka z czytelnią. Na parterze muzeum znajduje się niewielki sklepik z wydawnictwami i kawiarnia.

Godziny otwarcia: (stan ze stycznia 2014)

 • Sezon letni (1.05-30.09)
  wtorek – niedziela w godz. 9.00 – 17.00.
 • Sezon zimowy (1.10-30.04)
  wtorek – niedziela w godz. 9.00 – 16.00.

Grupy turystyczne proszone są o wcześniejsze zgłoszenie przyjazdu

Ceny biletów:

 • normalny: 7,- zł/os. (przewodnicy, kierowcy, opiekunowie grup – bezpłatnie)
 • ulgowy : 4,- zł/os. (dla młodzieży szkolnej, studentów, dzieci)
 • grupowy: 6,- zł/os. (dla grup powyżej 10 os.)
 • rodzinny: 4,- zł/os. (dla dwóch osób dorosłych oraz min. dwóch osób małoletnich nieprzekraczających 16 – go roku życia)
 • wtorek – wstęp wolny (nie dotyczy grup zorganizowanych)

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna
ul. Michałowicka 32
58-570 Jelenia Góra – Jagniątków
tel. 75 755 32 86
www.muzeum-dgh.pl
email: kontakt@muzeum-dgh.pl

Pogoda
JAGNIĄTKÓW Pogoda
Polecamy:

Willa Jagniątkówwilla jagniątków

Rezydencja Spa&Wellnes
Nad Wodospadem
jagniątków rezydencja spa nad wodospadem

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Karkonosze - portal turystyczny

Karkonosze

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi